champions
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjashtë astronautë nisin udhëtimin imagjinar

Shko poshtë

Gjashtë astronautë nisin udhëtimin imagjinar Empty Gjashtë astronautë nisin udhëtimin imagjinar

Mesazh  Arti Fri Jun 04, 2010 7:17 am

Gjashtë astronautë nisin udhëtimin imagjinar 03Tech-Astro








Duhet të stimulojnë udhëtimin më të gjatë në hapësirë, deri në zbritje në planetin Mars, për të eksperimentuar efektet psikologjike, që mund të shkaktojë ky udhëtim. Në periferi të Moskës, 6 astronautë janë mbyllur sot në orën 12.00 (14.00 me orën në Moskë), në një sportel për 250 ditë.

Tre prej astronautëve, do të bëjnë sikur eksplorojnë planetin e kuq për një muaj dhe më pas “anija” një sallë 180 metra katrorë, me shërbimet më minimale ato për mbijetesë, do të niset (gjithmonë kinse) drejt tokës, në një udhëtim prej 240 ditësh.

I gjithë ky udhëtim do të zgjasë 520 ditë, gjatë të cilave, astronautët nuk mund të kenë asnjë kontakt me familjarët dhe miqtë e tyre. Astronautët janë një francez, një kinez, një italian dhe 3 rusë.

Stimulimi nuk mund të shpejtojë kohën e vërtetë të udhëtimit në Mars, i parashikuar pas të paktën 30 vitesh dhe as të shkurtojë distancat mes orbitave të planetit të kuq dhe tokës, të cilat variojnë nga 55, në mbi 400 milionë kilometra./Balkanweb/KNN
Arti
Arti
Web Master
Web Master

Numri i postimeve : 87
Join date : 07/07/2009
Location : Kosovë-Prishtinë

https://kampionet.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi